תוכניות התעסוקה של דואליס

מתכון להצלחה: לחולל תמורה בחייהם של צעירים בסיכון בישראל באמצעות הכשרה, הדרכה אישית והעסקה בענפים מבוקשים

קרן דואליס פיתחה מספר תוכניות תעסוקה בענפים שונים שמטרתן לאפשר לצעירים בסיכון הכשרה מקצועית בענפים מבוקשים, לצד תמיכה חברתית חיונית, במטרה לסייע להם לרכוש מיומנויות שיאפשרו להם תעסוקה עתידית ויציבות בחייהם האישיים. מטרת התוכנית החמש-שנתית היא לספק תמיכה שנתית להכשרה, הדרכה אישית והשמה בעבודה של 500 צעירים פגיעים, בעלי הכנסה נמוכה, שרבים מהם נשרו מבית הספר ולחלקם עבר פלילי בגין עבירות שביצעו בהיותם קטינים.

התוכנית תסייע לעסקים קיימים להירתם למשימה החברתית של הכנת צעירים בסיכון לקראת תעסוקה ארוכת טווח. התוכנית מציעה יתרונות מוחשיים הן למשתתפים והן למעסיקים: המשתתפים יזכו להכשרה, תעסוקה יציבה והכללה חברתית; העסקים יקבלו גישה לעתודה של עובדים מסורים, תחושה של הגשמה חברתית מעבר לרווח הכלכלי וכן ישפרו את המוניטין שלהן. באמצעות התוכנית, תספק דואליס הדרכה ותמיכה לעסקים הקיימים שיבחרו לאמץ את המודל העסקי החברתי ולשלב בתוך הפעילות העסקית שלהם הכשרה, הדרכה אישית ותעסוקה עבור צעירים בסיכון מהסביבה.

 

לדואליס ניסיון רב בהשמת בני נוער וצעירים בסיכון בעסקים חברתיים בבעלותה, בעיקר בתחום המסעדנות. דואליס, שהוקמה ב-2009, צברה ניסיון והצלחה משמעותיים בזכות הקמה של מסעדות חברתיות והתמיכה בהן, לרבות שותפויות עסקיות עם כמה מהשפים המובילים בישראל, שאימצו את המטרה החברתית של התוכנית.  הקרן השקיעה בשמונה עסקים חברתיים בתחום המזון, כשהידועות ביניהם הן "מלכה" ("ליליות", לשעבר) בתל אביב ו"אנה" בירושלים. דואליס הוכיחה שמסעדות חברתיות הן מודל בר קיימא להכשרה ותעסוקה קבועה של בני נוער בסיכון והמסעדות החברתיות שהקימה כבר הכשירו 350 צעירים. בדיקות שנערכו במסגרת התוכנית מראות ש-90% מהמשתתפים ממשיכים להיות אזרחים עצמאיים ופרודוקטיביים חמש שנים לאחר שסיימו את ההכשרה במסגרת התוכנית. התוכניות של דואליס הוכיחו שהכשרה במטבח מקצועי, בלווית התמיכה החברתית הנדרשת, לא רק מאיצה את תהליך הלמידה, אלא גם מספקת לכל משתתף גישה לארוחה חמה מדי יום – דבר שרבים מהצעירים בתוכנית לא היו זוכים לו אילמלא השתתפו בתוכנית.

החל משנת 2019 התוכנית מתאפשרת בשותפות הנדיבה של בנק הפועלים.

להצטרפות לתכניות התעסוקה מלאו את הפרטים הבאים: